AFT Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilmelidir?

AFT Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Aft ülseri ya da diğer bir deyişle aft ülseri, ağızda ortası beyaz kenarlı kırmızı bir düğme şeklinde delinmiş gibi görünen ağrılı yaralardır. Ağzın her Diyarbakır Escort Yeni iki tarafında eşit derecede yaygındırlar ve her yaşta görülebilirler. Ayrıca, iltihaplanmaya yanıt olarak bağışıklık sistemi ile ilgili olan benzer bir nedene sahip gibi görünüyorlar. Bu tür ülseriniz varsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak en iyisidir çünkü bu ülserler zamanında tedavi edilmezse oldukça ciddi hale gelebilir.

Aftöz ülserler, vücudun bağışıklık sistemi, yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle iltihaplanmaya çok güçlü tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bu genellikle, bir kişinin aşırı miktarda strese maruz kalması, bağışıklığının düşük olması veya başka sağlık sorunlarından muzdarip olması durumunda geçerlidir.

Bu ülserler ayrıca ağız ülseri, aftlar ve ateş kabarcıkları olarak da bilinir. Genellikle ağzın içinde görülürler ve bir inçten daha uzun olan büyük olanlardan bir inçin sekizde birinden daha kısa olan küçük olanlara kadar büyüklükleri değişir. Aralarındaki tek fark, kırmızıdan pembeye değişebilen renktir. Ülserler vücudun herhangi bir yerinde de bulunabilirler ancak en çok dudaklarda ve ağız içinde bulunurlar.

Aft ülserlerinin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, ülserin bulunduğu cilt bölgesinin yaralanmasına yanıt olarak bir iltihaplanma tepkisinden kaynaklandıkları bilinmektedir. Bu yanıtı neyin tetiklediği bilinmemekle birlikte, vücudun bağışıklık sistemi baskılandığında ortaya çıkar. Ayrıca vücut aşırı stres altındayken ve yeterince dinlenmediğinde ve beslenemediğinde de olur.